Архів консультацій

    Настя
    Здравствуйте! Купила 4 дня назад в магазине одежды пиджак,пришла домой,сняла этикетку и начала примерять и рассматривать,оказалось что он немного маловат,поехала в этот же магазин с чеком,этикеткой и мне сказали что для возврата нужно еще и паспорт,наотрез отказались принимать вещь без документа. Обязана ли я на самом деле предоставлять им паспорт и какие еще претензии они могут предъявить когда я туда поеду во второй раз?
    Спасибо!
    23:11 22.09.2011

    Олег
    Доброго дня,я працюю на посаді водія в фірмі ,яка входить в склад корпарації.Фірма і корпарація є юридично різними організаціями,підкажіть,чи має право роботодавець передавати водія і авто в роспорядження корпарації за умов,що з\п виплачує основний роботодавець, в графі нарахувань відсутнє нарахування за роботу в іншій фірмі,тобто на корпорацію я працюю безкоштовно, завдання отримую в устній формі,відмітки про роботу в іншій фірмі також відсутні.
    22:29 21.09.2011

    Юрій
    Доброго Дня! Ви можете зробити дооцінку основних засобів на державному підприємстві
    13:22 21.09.2011

    Вікторія
    Чи можливо з особи вимагати відшкодування понесених витрат та моральної шкоди у звязку з тим, що вона надала неправдиву інфо.?
    16:33 19.09.2011

    Ольга
    Підкажіть, будь ласка: чи має право директор примушувати вчителів супроводжувати учнів після уроків додому на шкільному автобусі? Адже у постанові Міністерства про шкільний автобус нічого про супровід не сказано, а вчителі змушені після 7 чи 8 уроків по 2 години розвозити дітей додому. (Полтавська обл.)
    Трудове право
    13:52 17.09.2011
    відповідь:

    Однією із складових частин забезпечення доступності до якісної освіти є безкоштовне підвезення учнів до місць навчання і додому. Права та обов'язки педагогічних працівників системи загальної середньої освіти визначаються Конституцією України, Законом України "Про освіту", Кодексом законів про працю України, Законом про середню освіту та іншими нормативно-правовими актами, саме відповідно до яких не передбачений обовязок вчителя здійснювати супровід учнів під час їх відїзду додому.
    Законами України „Про місцеве самоврядування в Україні" ст. 32, „Про освіту" ст. 14, „Про загальну середню освіту" ст. 21, передбачено забезпечення у сільській місцевості регулярного безоплатного підвезення до місця навчання і додому дітей дошкільного віку, учнів та педагогічних працівників. Та відповідно до заходів з виконання Державної цільової соціальної програми "Шкільний автобус" на період до 2015 року дійсно не передбачено супроводу вчителя в шкільному автобусі.
    Дана Програма повинна виконуватися за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів за умови стабільного фінансування, а також інших джерел, не заборонених законодавством/ Таким чином, керівництву школи потрібно з цим питанням звернутися до міської ради Полтавської області щодо того, щоб протягом маршруту дітей супроводжували працівники управління освіти міської ради. Або ж на це мають бути виділені окремі кошти з міського бюджету на оплату часу вчителям, який вони витрачають на такий супровід. А вчителі школи в порядку черговості можуть здійснювати зустріч дітей із шкільного автобуса при приїзді до школи та їх посадку до дому.


    Юрий
    Возможно ли обменять наушники на деньги (стоимость 620 грн, чек есть) если их товарный вид не сохранён, но обнаружены несоответствия с техническими характеристиками указаными производителем на коробке?
    17:49 14.09.2011

    Альона
    Добрий день. Я стою на обліку в центрі зайнятості з 16.03.2011. До цього працювала продавцем непродовольчих товарів і була звільнена за згодою сторін. Протягом періоду, що я стою на обліку мені було запропоновано вакансію продавця непродовольчих товарів, від якої я відмовилась. А вдруге мені запропонували вакансію продавця продовольчих товарів (кіоск, штучний товар). Чи мають право пропонувати мені таку вакансію? Чи можу я від неї відмовитись зі збереженням за собою права на отримання виплат?
    Трудове право
    16:34 08.09.2011
    відповідь:

    Підбір роботи здійснюється відповідно до до ст.7 Закону України "Про зайнятість населення". Для громадян, які втратили роботу, підходящою вважається робота, що відповідає їхній освіті, професії (спеціальності), кваліфікації, доступності послуг транспортного обслуговування, встановленій рішеннями місцевих державних адміністрації, виконавчих органів місцевих рад. Заробітна плата повинна відповідати рівню, який громадянин мав за попереднім місцем роботи, з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у відповідній сфері економічної діяльності в регіоні за минулий місяць.
    При пропонуванні підходящої роботи враховується попередня діяльність громадянина, тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, вік, досвід, а також стан ринку праці. У разі неможливості надання громадянинові роботи за професією протягом шести місяців підходящою вважається робота, яка потребує зміни професії з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці у відповідних працівниках.
    Працівники центру зайнятості, враховуючи складну ситуацію на ринку праці України в цілому, зобов'язані інформувати Вас про наявність усіх вільних робочих місць (вакантних посад) на ринку праці, і у разі виявлення Вашого бажання можуть направити Вас для спілкування з відповідним роботодавцем. Якщо Ви вважаєте, що запропонована робота є для Вас не підходящою Ви можете відмовитися, не відвідавши роботодавця. Одночасно інформуємо Вас, що Ви маєте право відмовлятися від пропозицій підходящої та непідходящої для Вас роботи. Але при цьому слід пам'ятати, що у разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи виплата допомоги по безробіттю, згідно з пп.14 п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", припиняється і такий безробітний знімається з обліку.


    Юлія
    Доброго дня.Я працюю офійно на 0,75 ставки, планую поступати на денну аспірантуру. Трудову книжку вимагають у ВНЗ. Але я не хочу залишати роботи. Чи можу я навчатися на стаціонарі в аспірантурі та працювати одночасно? Якщо так, то як це оформити?
    Трудове право
    14:07 06.09.2011
    відповідь:

    Згідно пункту 2.16 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі – Інструкція № 58): «Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів».

    Ні в Умовах прийому до вищих навчальних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 2 вересня 2008 року № 802, ні в Типових правилах прийому до професійно-технічних навчальних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 6 червня 2006 року № 441, нема вказівки про те, що під час вступу до ВНЗ та ПТНЗ абітурієнти повинні подавати трудові книжки. Своєю чергою, в постанові Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року № 301 та в Інструкції № 58 не вказано, що заклади освіти зобов'язані оформляти та вести трудові книжки на студентів (учнів), які в них навчаються.

    Таким чином, вступивши на стаціонарне навчання до закладу освіти, студент (аспірант) не припиняє працювати. (Згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 роботодавець має право віддати трудову книжку працівникові тільки після звільнення працівника з роботи, отже, щоб подати трудову книжку в навчальний заклад, працівникові доведеться звільнитися з роботи). Отже, запис про навчання у ВНЗ (аспірантурі, ПТНЗ) у трудову книжку студента (учня) має бути зроблено за місцем його роботи. Увесь час навчання трудова книжка такої особи зберігатиметься за місцем основної роботи. Запис про час навчання в трудову книжку може зробити і заклад освіти (за аналогією зі згаданим вище п. 2.16 Інструкції № 58) – якщо під час навчання студент (аспірант, учень) звільнився з роботи та приніс трудову книжку до навчального закладу.

    Режим робочого часу працівника-студента (аспіранта) залежатиме від того, у який час він зможе виконувати трудові обов'язки. Якщо такий працівник зможе працювати вечорами, кілька годин упродовж дня або кілька днів впродовж тижня (тобто у вільний від навчання час), тоді з працівником укладатиметься звичайний трудовий договір з режимом роботи неповного робочого дня або неповного робочого тижня. Згідно зі статтею 56 КЗпП робота на умовах неповного робочого дня або неповного робочого тижня не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

    Якщо працівник-студент (аспірант, учень) працює в режимі неповного робочого часу (на що є відповідний наказ по підприємству), то згідно зі статтею 56 КЗпП оплачуватися його праця повинна пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

    Проте якщо особа, яка поєднує роботу зі стаціонарною формою навчання, відпрацьовує на підприємстві повну місячну норму робочого часу або виконує повну місячну норму виробітку (як-от, у випадку роботи повного робочого дня (тижня) за строковим трудовим договором), тоді згідно зі статтею 3 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР місячна нарахована заробітна плата такого працівника не може бути нижчою від законодавчо встановленого рівня мінімальної заробітної плати.

    Звільняти з роботи працівників-студентів (аспірантів, учнів) можна із тих самих причин, що й інших працівників підприємства. Спеціальних обмежень у звільненні працівників цієї категорії законодавством не передбачено.

    Таким чином, Ви можете й надалі працювати на своєму місці роботи й надалі, але при цьому домовтеся із керівником вашого підприємства про графік Вашої роботи, затвердіть його. Про що також має бути винесено наказ по підприємству із зазначенням робочої ставки, заробітної плати. Та можете при цьому суміщати роботу та денне навчання в аспірантурі.


    Олеся
    Доброго дня. Як допомогти мамі,коли тато її ізбиває, чи є за це покарання,і чим можна допомогти в цьому випадку?????????????
    Захист прав українського громадянина
    11:57 03.09.2011
    відповідь:

    Відповідно до статей 3 і 27 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Право на життя є невід’ємним правом людини. Ніхто не може заподіювати тілесних ушкоджень Вашій мамі, навіть тато!!!! Насправді, зарадити цьому можливо як психологічними, так і правовими методами. Ми ж можемо надати правову консультацію з цього питання. Це не інакше, як сімейне насильство, яке може призвести до заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеню, так і іншим негативним наслідкам. Зарадити цьому потрібно у будь-якому випадку. Тому Ваша мама може звернутися до дільничного інспектора міліції по місцю проживання із заявою про заподіяння тілесних ушкоджень/побоїв. При цьому зробити медичну експертизу заподіяних ушкоджень/побоїв. Або якщо заподіяння таких ушкоджень, побоїв почалося раптово, наприклад, під час сварки і т.п., то потрібно негайно викликати міліцію. Працівники міліції зобов’язані виїхати на місце виклику, провести всі необхідні дії щодо припинення таких протиправних дій з боку Вашого батька, нейтралізувати його, допитати свідків і т.д. Таким чином, все залежить від волі Вашої мами, її бажання припинити над нею таке сімейне насильство, її не боязливості. Також можна звернутися до кризових центрів, які здійснюють спеціалізовану допомогу жертвам насильства в сім'ї відповідно до Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" та здійснюють прийом осіб, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї та організовують надання необхідної психологічної, педагогічної, медичної, юридичної допомоги такому контингенту. Кримінальна відповідальність за вчинення таких злочинів передбачено ст. ст. 121, 122, 125, 126, 127, 129 КК України.
    За більш детальною консультацією Ви можете звернутися до спеціалістів нашого центру.


    Елена
    Здравствуйте! 4 дня назад я купила мобильный телефон, буквально на следующий день телефон начал сильно грется и при этом есть запах паленной пластмассы, также когда он греется появляются помехи в работе телефона. У меня вопрос - могу ли я вернуть товар в магазин или обменять на такой же?
    Захист прав споживачів
    03:33 01.09.2011
    відповідь:

    В соответствии со ст.ст. 6, 14, 19 Закона Украины "О защите прав потребителей" Вы имеете право на гарантированный уровень потребления; надлежащее качество товаров (работ, услуг), торгового и других видов обслуживания; обращение в суд и другие уполномоченные государственные органы за защитой нарушенных прав. Если же Вашей вины в неисправности телефона нет, то Вы можете сначала с заявлением обратится в сервисный центр (в котором укажете на неисправности телефона, что произошли не с Вашей вины, и только после их письменного отказа обратится в Государственный комитет Украины по делам защиты прав потребителей, и это как правило, настораживает производителей. Вы, как потребитель при выявлении недостатков или фальсификации товара и течение гарантийного срока, вправе по своему выбору требовать от продавца или изготовителя: а) безвозмездного устранения недостатков товара или возмещения затрат на их исправления потребителем или третьим лицом; б) замены на аналогичный товар надлежащего качества; в) соответствующего уменьшения его покупной цены; г) замены на такой же товар другой модели с соответствующим перерасчетом покупной цены и т.д. При наличии товара требование потребителя о его замене подлежит немедленному удовлетворению, а в случае необходимости проверки качества -- в течение 14 дней или по договоренности сторон. Требования потребителя, не подлежат удовлетворению, если продавец, изготовитель (предприятие, выполняющего их функции) докажут, что недостатки товара возникли вследствие нарушения потребителем правил пользования товаром или его хранения.
    Потребитель имеет право участвовать в проверке качества товара лично или через своего представителя. Потребитель имеет право на проверку качества, комплектности товаров, приобретаемых товаров, демонстрацию безопасного и правильного их использования. В том случае, когда во время гарантийного срока необходимо определить причины потери качества товара, продавец обязан в трехдневный со дня получения письменного заявления от потребителя срок направить этот товар на экспертизу. Экспертиза проводится за счет продавца. При нарушении прав потребителя на предприятиях сферы торгового и иных видов обслуживания продавец (исполнитель) и работники этих предприятий несут ответственность, установленную законодательством.


    сторінка Попередня 1 ... 395 396 397 398 399 400 401 402 403 Наступна