Статті


  2013-04-14 Змінення до Правил дорожнього руху: нововведення та вдосконалення старих норм14.04.2013

  З 15 квітня 2013 року вступають в силу змінення до Правил дорожнього руху (ПДР), затверджені постановою Кабінету міністрів України №111 від 11.02 2013 р. Отже, нас чекають нові дорожні знаки, заборона стоянки на газоні, розширення діапазону кольорів дорожньої розмітки, зміна правил роз'їзду і буксирування та інші новели. Наведемо головні нововведення.

  Поведінка на дорозі

  Обов'язкове ввімкнення ближнього світла за межами населених пунктів. З 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу – ближнє світло фар. Невиконання цієї норми загрожує водієві адміністративним штрафом у розмірі від 255 до 340 грн. Нові правила чітко визначають поняття "денні ходові вогні" як зовнішні світлові прилади білого кольору, передбачені конструкцією транспортного засобу, що виключає встановлення та використання інших різнокольорових освітлювальних приладів, які дезорієнтують і засліплюють інших водіїв. У місті ближнє світло треба буде вмикати з заходом сонця, тобто уточнено поняття "темного часу доби".

  Правило роз'їзду. Водій, що виконує поворот ліворуч, повинен дати дорогу попутним транспортним засобам, які рухаються попереду нього і виконують розворот. Дуже важливе уточнення для запобігання можливих ДТП.

  Заборона стоянки на газоні. Нові правила тепер чітко визначають поняття "газон" - ділянка однорідної території із дерновим покривом, який штучно створюється шляхом посіву і вирощування дерноутворювальних трав (переважно багаторічних злаків) або одернування. Відповідно до ч.1 cт.122 КпАП стоянка на газоні загрожує водіям штрафом від ДАІ, а також штрафом за пошкодження зелених насаджень на підставі ст.153 КпАП.

  Втеча з місця аварії. Нові ПДР отримали визначення "залишення місця ДТП" – дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення працівниками міліції заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу. Це допоможе правильно кваліфікувати ті чи інші дії учасника ДТП.

  Термін "обгін". Нарешті уточнений термін "обгін" – випередження одного або кількох транспортних засобів, пов'язане з виїздом на смугу зустрічного руху. Тобто обгін, як  раныше, можливий тільки зліва.

  Безпека дітей на дорозі. Наближаючись до транспортного засобу з розпізнавальним знаком "Діти", що зупинився з увімкненими проблисковими маячками оранжевого кольору та (або) аварійною світловою сигналізацією, водії транспортних засобів, що рухаються по суміжній смузі, повинні зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб уникнути наїзду на дітей.

  Правила буксирування. У разі використання при буксируванні гнучкого зчеплення з покриттям із світлоповертального матеріалу немає потреби додатково позначати таку зчіпку сигнальними щитками або прапорцями.

  Реклама на транспортному засобі. Новими правилами скасована необхідність узгодження з ДАІ розміщення реклами на транспортному засобі.

  Заборона самовільного блокування руху конусами та іншими засобами. На проїзній частині забороняється встановлення предметів, що перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів, за винятком випадків: оформлення дорожньо-транспортної пригоди; виконання дорожніх робіт або робіт, пов'язаних із зайняттям проїзної частини; обмеження або заборони руху транспортних засобів та пішоходів у випадках, передбачених законодавством.

  Нові дорожні знаки та розмітка

  Нові дорожні знаки в першу чергу будуть встановлюватися на нових ділянках доріг, а на старих трасах вони будуть з'являтися поступово. До появи нових знаків, наприклад, знака "Початок щільної забудови", що обмежує швидкість руху до 60 км/год., водії повинні дотримуватись існуючих знаків початку населеного пункту.

  Скориговані ПДР закріпили пріоритет дорожніх знаків над дорожньою розміткою.
  Очевидно, що домінування знаків над розміткою є вірним з причини швидкого стирання розмітки на проїжджій частині та її недостатньої видимості за певних погодних умов, наприклад, взимку.

  Згідно зміненим ПДР, дорожні знаки повинні відповідати вимогам національного стандарту, не повинні бути закриті повністю або частково від учасників руху, повинні проглядатися на відстані не менше 100 м у напрямку руху, бути розміщені не вище 6 м над рівнем проїжджої частини. Знаки будуть встановлювалися на тій стороні дорозі, яка відповідає напрямку руху, і розміщуватися таким чином, щоб передана ними інформація могла сприйматися саме тими учасниками руху, для яких вона призначена. Крім зручності, ці нововведення покликані дозволити водієві мати незрівнянно більше аргументів на свій захист у разі, якщо він обвинувачується у порушенні вимог знаків або розмітки, які не відповідають зазначеним нормам.

  Змінені правила передбачають введення 11 нових знаків, переважно трьох категорій: інформаційні, сервісні та вказівні – вони передбачені Віденською конвенцією про дорожні знаки і сигнали. Далі про найважливіші зміни:

  Знак STOP (2.2). Забороняється проїзд без зупинки перед стоп-лінією, а якщо вона відсутня – перед знаком. Тепер водії мають обов’язок дати дорогу транспортним засобам, що рухаються дорогою, яка перетинається, а за наявності таблички "Напрямок головної дороги" – транспортним засобам, що рухаються головною дорогою, а також праворуч рівнозначною дорогою.

  Фото-, відео фіксування порушень ПДР (5.70). Знак із зображенням фотокамери, що застерігає про проведення фіксування порушень за допомогою спеціальних технічних засобів, тепер прийнятий офіційно.  Знаки щільної забудови.
  Нові знаки 5.63.1 "Початок щільної забудови" і 5.63.2 "Кінець щільної забудови" будуть застосовуватися виключно в межах населених пунктів, початок яких позначено знаком "Початок населеного пункту" і позначати початок дії обмеження швидкості до 60 км/год. Це вирішує проблему, коли водій, перетинаючи межу міста, змушений зменшувати швидкість, хоча щільна міська забудова починається значно далі або, наприклад, коли дорога проходить на видаленні від населеного пункту на всій його протяжності.

  Зміна схеми руху (5.64). Новий знак " Зміна схеми руху " на щиті червоного кольору допоможе водіям помітити нові знаки на звичному маршруті. Такий знак буде встановлюватися за 100 м до першого нового знаку і заздалегідь попереджати про наявність нових знаків попереду – протягом не менше трьох місяців при зміні схеми руху на постійній основі та на весь період дії тимчасової зміни схеми руху.

  Покажчик напрямку. Знаки 5.53 і 5.54 "Покажчик напрямків" будуть додатково містити номери маршрутів із загальноприйнятою кольоровою гамою відповідно до класифікації маршруту, що має поліпшити орієнтування водіїв на місцевості.  Додаткові знаки "Місць для стоянки" (5.38).
  Звичні для країн ЄС знаки тепер з’являться й у нас. Знак з літерою "Р" та символом даху застосовується для критих стоянок, знак з літерою "Р" та символом автобуса – для критих стоянок з можливістю пересадки на маршрутні транспортні засоби.  Вид небезпеки.
  Уточнююча табличка встановлюється із знаком «Інша небезпека» та інформує водія про можливий вид дорожньо-транспортної пригоди. Окрема табличка буде попереджати водіїв про те, що далі по шляху "можлива поява лижників".

  Знаки заборони на в'їзд та рух. Додатково чітко регламентовані випадки застосування знаків "Рух заборонено" і "В'їзд заборонено" задля впевненості, що встановлення таких знаків обумовлено дійсно вагомими причинами, а не примхою місцевих мешканців.

  Кінець дороги з удосконаленим покриттям (1.70). Знак позначає перехід дороги з удосконаленим покриттям у гравійну чи ґрунтову дорогу, що особливо актуально в зимовий період, коли візуально визначити цей перехід досить складно.  Нові кольори дорожньої розмітки.
  Крім звичних білого і жовтого кольорів, додані елементи розмітки синього, оранжевого і біло-червоного кольорів.

  Допустима межа перевищення дозволеної швидкості у 20 км/год залишилася без змін.

  На жаль, змінені ПДР не ставлять водіям в обов'язок використовувати у відповідний сезон зимові шини, що могло б позитивно позначитися на безпеці учасників дорожнього руху, а також не зобов'язують використовувати дитячі автокрісла.

  Загалом розцінюємо нововведення як позитивні. Крім того, ДАІ обіцяє, що в перший місяць дії змінених правил інспектори зосередять зусилля не на стягненні штрафів, а на роз'яснювальній роботі. Сподіваємося:)

  А тепер, перш ніж сідати за кермо, пропонуємо вам перевірити свої знання щодо змінених Правил дорожнього руху.


  Пройдіть тест: Чи знаєте ви нововведення в ПДР, які набирають чинності 15 квітня 2013 року?