Статті


  2013-03-18 Пенсійні виплати: вижити і перемогти18.03.2013

  Чи в повному розмірі отримуєте пенсію ви чи ваші батьки? Доля кожного пенсіонера унікальна, але проблеми ті самі: розмір пенсії нижче звичайних потреб найневибагливішого громадянина України, але отримати й її в повному обсязі, передбаченому законом, майже неможливо.

  Численні «соціальні» закони, не забезпечені бюджетними коштами, надали багато підстав для обґрунтованих претензій пенсіонерів. Відповідно до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії має перераховуватися, виходячи з темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, прожиткового мінімуму та страхового стажу. Пенсійний фонд, звісно, «забуває» зробити ці перерахунки, а пенсіонери масово звертаються до суду. Суд першої інстанції задовольняє чи не задовольняє їх вимоги, апеляційний суд, як правило, переглядає справу на користь державного пенсійного фонду, і лише Вищий адміністративний суд України (ВАСУ), створений, щоб швидко і професійно вирішувати спірні питання з державними органами, має поставити крапку і стати на захист прав громадянина.

  Немає сумніву, що ВАСУ відновить порушені права, але чекати такого рішення можна роками. Так, ми не обмовилися, саме роками, бо Вищий адміністративний суд просто завалений справами про пенсії, не рахуючи інших справ щодо захисту законних прав та інтересів наших співгромадян від порушень з боку адміністративних органів, службових і посадових осіб. На Пленумі Вищого адміністративного суду 25 лютого 2013 року Голова ВАСУ Ігор Темкіжев наголосив, що позитивом звітного періоду (2012 рік) є те, що вперше за останні роки показник розгляду справ перевищив показник надходження, тобто тенденція до накопичення залишку нерозглянутих справ, яка мала місце упродовж попередніх років, у зв’язку зі значним надходженням справ, змінилася. Безумовно, це дуже позитивні зрушення, але скільки ще років чекати пенсіонерам справедливого розгляду їх справ, невідомо.

  Вже зараз в нашій практиці ми маємо такі сумні випадки, коли до нас звертаються родичі пенсіонера: рішення суду є, а людина вже померла. Чи мають право родичі отримати в спадщину «пенсійні гроші»? На думку деяких судів, пенсія, а точніше пенсійні виплати, у спадок не передаються, і якщо пенсіонер помер, гроші забирає собі держава. Складається враження, що це не поодинокі випадки, а погоджена на державному рівні тактика судової тяганини…

  Тепер про головне – що ж робити?
  По-перше, не чекати мовчки. За законом судовий розгляд має відбутися у розумний строк – місяць чи три, але не рік чи три. Отже, треба звертатися зі скаргами до Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, до прокуратури. Грамотно складені документи приймуть, розглянуть, будуть вжиті відповідні заходи, і справу буде розглянуто значно скоріше. Крім того, є ще Європейський суд. Так, це довго, але це майже гарантована можливість отримати ще кілька тисяч євро справедливої сатисфакції. Залишається тільки вижити і отримати за зусилля і чекання найбільшу компенсацію.

  У 2012 році показник змінених чи скасованих рішень судів апеляційної інстанції становив 20% загальної кількості ухвалених Вищим адміністративним судом України рішень щодо судових актів цих судів. Наша практика свідчить: відсоток позитивних рішень ВАСУ по «пенсійних» справах значно вищий. Отже, дійте і перемагайте, а ми, юристи «Центру Конфліктології і Права», завжди готові прийти вам на допомогу!


  "Центр Конфліктології і Права" надає наступні послуги:
  • Судове оскарження дій та бездіяльності посадових осіб органів Пенсійного фонду України щодо нарахування пенсії