Статті


    2015-01-20 Питання-відповідь: податок на нерухомість 201520.01.2015

    ДФС роз’яснила порядок обчислення та сплати податку на нерухомість, відмінне від земельної ділянки, у 2015 році.

    Державна фіскальна служба відповіла на найрозповсюдженіші питання щодо сплати податку на нерухоме майно.

    1. Якщо людина володіє квартирою і будинком одночасно, чи підсумовуються площі під час визначення суми податку?

    Податок нараховується за місцем реєстрації власника нерухомості відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 ст. 222 Податкового кодексу. При наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного чи різних типів, у тому числі їх частин, податок обчислюється виходячи з сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної на 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків (180 кв. м - якщо у власності і будинок і квартира) і пільгу органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об’єктів (у разі її встановлення), і відповідної ставки податку.

     

    2. Яким чином обкладатимуться квартири, приватизовані на кількох людейчастки яких не виділено, і в разі, якщо частки кожного виділені у натурі?

    Визначення платників податку здійснюється відповідно до підпункту 266.1.2 пункту 266.1 ст. 266 НК в такому порядку:

    - якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
    - якщо об’єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі,платником податку є один із власників, визначений за згодою співвласників, якщо інше не встановлено судом;
    - якщо об’єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

     

    3. Чи оподатковуються у селі, крім будинків, господарські приміщення (гаражі, сараї, лазні)?

    Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 ст. 266 НК визначено, що об’єктом оподаткування для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часткаОб’єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинкиБудівлі, віднесені до житлового фонду, діляться на типи: житловий будинок (садибного та квартирного типу); прибудова до житлового будинкуквартиракотеджкімнати у багатосімейних (комунальних) квартирахсадовий будинокдачний будинокОб’єкти нежитлової нерухомості: будівлі готельнібудівлі офіснібудівлі торговельнігаражібудівлі промислові та склади; будівлі для публічних виступів (казино, гральні будинки); господарські (присадибні) будівлі; інші будівлі (підпункт 14.1.129 1 пункту 14.1 ст. 14 НК).

     

    5. Пільговики визначаються попереднім законом або їх визначатимуть виключно місцеві ради?

    База оподаткування об’єкта житлової нерухомості, у тому числі їх частин, що знаходяться у власності фізичної особи – платника податків, зменшується:

    - для квартири / квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
    - для житлового будинку / будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
    - для різних типів об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх частин (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири / квартир та житлового будинку / будинків, у тому числі їх частин), – на 180 кв. метрів.

    Одночасно сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу, на яку зменшується база оподаткування. Крім того, ради встановлюють пільги з податкущо сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та / або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, і використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги по податку, що сплачується на відповідній територіїз об’єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи зїх майнового стану та рівня доходів.

    Пільги не надаються на:

    - об’єкт / об’єкти оподаткування, якщо їх площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
    - об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів(здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуваних у підприємницькій діяльності).

    Пільги по податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості,встановлюються залежно від майнаяке є об’єктом оподаткування.

     

    6. Яким буде механізм стягнення податку, хто надсилає платіжки?

    Податок нараховується контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Податкові повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та / або нежитлової нерухомості, направляються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, наступного за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

     

    7. За який рік у цьому році буде сплачуватися податок, з якого числа люди отримуватимуть платіжкив який термін необхідно сплачувати податок та які штрафи передбачені за несвоєчасну оплату?

    У 2015 році податок нараховується контролюючими органами за місцем реєстрації платника за 2014:

    - за період з 01 січня по 31 березня 2014 року - з житлової площі;

    - з 01 квітня до 31 грудня 2014 року - з загальної площі об’єктів житлової нерухомості.

    У випадку, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та / або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом,такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

    - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
    - при затримці більше 30 календарних днів - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.