Статті


  2014-12-04 Аліменти: хто має право, в якому розмірі, на підставі яких документів (+ВІДЕО)04.12.2014

  Юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Тетяна Головата висвітлює основні ракурси стягнення аліментів.

  Одним із наслідків розірвання шлюбу є стягнення аліментів. Звичайно, неприємного характеру ситуація набуває тоді, коли платник ухиляється від сплати аліментів. Саме тому виникає безліч питань правозастосування, на дає відповіді юрист, фахівець із сімейного та цивільного права Тетяна Головата.

   

   Хто має право на аліменти після розлучення та які підстави для їх стягнення?

  Це питання врегульоване Сімейним кодексом України. Останнім передбачені наступні особи, які мають право отримувати аліменти:

  – діти;

  – вагітна дружина, якій аліменти сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду незалежно від матеріального становища чоловіка;

  – той з батьків, із ким проживає дитина – до досягнення дитиною 3 років. А у випадку, якщо дитина має вади фізичного або психологічного розвитку, то до досягнення нею 6 років, незалежно від матеріального становища другого з батьків;

  – один з подружжя, у т. ч. працездатний, що проживає та піклується про дитину-інваліда, яка не може обходитися без постійного нагляду – за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу;

  – повнолітні діти віком до 23 років, які продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги – до закінчення навчання.

   

  Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Є декілька підстав для стягнення аліментів: договір між батьками про утримання дитини, рішення суду про стягнення аліментів та заява платника аліментів. Коротко зупинімось на кожній.

   

  Що таке договір між батьками про утримання та який його зміст?

  У такому договорі колишнє подружжя може визначити розмір, суму та спосіб сплати аліментів за взаємною домовленістю. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

   Важливо, що договір між батьками про утримання має бути складений у письмовій формі та бути нотаріально посвідченим.

   

  Хто має право звертатися до суду? Як визначити розмір аліментів?

  За відсутності домовленості між батьками та свідомої сплати коштів на утримання дитини, той з подружжя, з ким проживає дитина, має право звернутися до суду із позовною заявою про стягнення аліментів. Слід зазначити, що судовий збір за такого роду позовними заявами не сплачується.

   У рішенні може бути визначена фіксована грошова сума або відсоток від частини всіх доходів. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за врахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

   Важливо знати, якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, відповідно до закону дитині призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

   Відповідно до приписів ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», прожитковий мінімум на одну особу для дітей віком до 6 років – 1032 гривні, а для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 гривень.

    

  Що таке заява платника аліментів?

  Платник аліментів, може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначити у цій заяві.

  Якщо буде виявлено, що кошти, які він сплачує, витрачаються не за призначенням або за інших обставин, платник аліментів може відкликати таку заяву.

    

  Чи можливе припинення прав на утримання дитини?

  Ст. 190 Сімейного кодексу України дає стверджувальну відповідь на зазначене питання та констатує, що той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Такий договір обов’язково нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.

   Однак, укладання такого договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

   Зауважимо, що на таке майно не може бути звернене стягнення та у випадку виключення з актового запису того з батьків, хто передав у власність майно, зазначений договір може бути визнано недійсним та повернуто попередньому власнику.

   Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках.

    

  Хто стягує аліменти за рішенням суду?

  Якщо рішення суду про стягнення аліментів не виконується в добровільному порядку, його примусове виконання покладається на органи державної виконавчої служби  за місцем проживання або роботи боржника.

  Порядок стягнення аліментів органами державної виконавчої служби   визначається Законом України «Про виконавче провадження», Інструкцією про проведення виконавчих дій та іншими нормативно-правовими актами.

  Після того, як судом винесено рішення, слід отримати виконавчий лист та пред’явити його для виконання до територіального органу державної виконавчої служби за місцем роботи чи проживання боржника. Після цього в разі відповідності виконавчого листа ст.18 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець зобов’язаний прийняти до виконання виконавчий документ та відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред’явлення виконавчого документа до виконання. Розмір заборгованості за аліментами визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення суду які присуджені у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення. Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості. При визначенні суми заборгованості державний виконавець також зобов’язаний враховувати мінімум суми аліментів на одну дитину в місяць.

   

  Які наслідки ухилення від сплати аліментів?

  Після відкриття виконавчого провадження державний виконавець повинен роз’яснити платнику аліментів порядок їх сплати та зобов’язати його надавати достовірні відомості про місце роботи, місце проживання, їх зміну, відомості про інші доходи та майно (в разі наявності заборгованості), а також про виникнення обставин, що зумовлюють обов’язкове зупинення виконавчого провадження, та попередити про притягнення до кримінальної відповідальності у разі ухилення від сплати аліментів відповідно до ст.ст. 164, 165 Кримінального кодексу України, визначити заборгованість за аліментами за її наявності та повідомити сторін виконавчого провадження.

  Також, при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів. Неустойка не сплачується лише за умови, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

   

  Як свідчить практика, часто виникають значні труднощі при стягненні коштів та розшуку майна боржника. Саме тому задля ефективності вирішення такого роду проблеми необхідно звернутися до фахівців правового поля, які завжди знаходяться на відстані телефонного дзвінка.


           

           Про те, хто має право на аліменти, з якого доходу вони утримуються, в якому розмірі та на підставі яких документів, який порядок стягнення аліментів, розповідала в студії телеканалу "Київ" юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Головата Тетяна.